NIE DAJ SIĘ NABRAĆ

Nie daj się nabrać - Loterie sms - naciąganie czy wspaniała szansa na wygraną?

sobota, października 19, 2013
Nie daj się nabrać - Loterie sms - naciąganie czy wspaniała szansa na wygraną?

W dzisiejszej odsłonie Nie daj się nabrać poruszymy temat różnych loterii sms. Czy to uśmiech od losu? Czy to możliwe żebym wygrał/a? Czy to zwykłe naciąganie ludzi? O tym będzie poniższy tekst. Pewnie nie raz dostałeś/aś sms o wspaniałej wygranej? Wygrałeś już pewnie odjazdowy samochód, nowej generacji laptop czy miliony naszych złotych? Tak myślałem że nie:) A czy znasz kogoś kto wygrał? Ciekawe pytanie prawda?


 Słynne wszelkiego rodzaju loterie sms, które zalewają nasze telefony w 90% to zwykłe naciąganie - wiadomo żeby nie było afery i oskarżeń co jakiś czas musi wygrać "zwykły człowiek". Postaram się rozłożyć ten temat na czynniki pierwsze aby każdy zrozumiał o co tutaj chodzi. Tekst może długi ale naprawdę warto przeczytać by ustrzec się kłopotów.


Chwyty psychologiczne

Firmy prowadzące tego typu loterie zatrudniają lub korzystają z usług psychologów, którzy mają za zadanie pomóc stworzyć taką treść wiadomości żeby w naszej głowie zapaliła się lampka. Treści smsów mają za zadanie przyciągnąć naszą uwagę dlatego praktycznie każda taka wiadomość zawiera kluczowe słowa dla naszej podświadomości - prowokując ją do myśli "a może to prawda? może mi się uda?" Takimi kluczowymi słowami są:
- zostałeś wylosowany,
- masz szansę na... ,
- tylko jeden sms od ... ,
- dzieli Ciebie jeden krok od... 

Takie słowa pobudzają naszą wyobraźnie o wspaniałych wygranych i milionach na koncie w banku. Istnieją również inne takie chwyty jak np. koszt sms 0 zł. A czy Ty widziałeś/aś żeby dali coś Tobie za darmo? Ot taki gest firmy, która chce zarobić na takiej loterii? Ale o tym później.
 Kolejnym takim chwytem jest zobaczenie swojego imienia lub numeru telefonu w treści sms. Firmy posiadają swoje bazy danych lub odkupują je od innych podmiotów. I w ten oto sposób jeśli nierozważnie podajemy swoje dane osobowe i pochopnie wyrażamy zgodę na ich przetwarzanie możemy stać się potencjalnym odbiorcą reklam,loterii itp smsowych. Skoro organizator loterii ma nas w takiej bazie więc to nic dziwnego że zna nasze imię lub w treści sms napisze nasz numer telefonu - przecież go zna bo wysyła na niego sms. 

Warto pamiętać o 2 rzeczach .

 -bardzo często biorąc nawet z ciekawości udział w jednej loterii, przez co automatycznie akceptujemy regulamin stajemy się potencjalnymi odbiorcami wszystkich kolejnych konkursów,loterii itp.
-zawsze mamy prawo do wycofania zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych

Przykładowe treści sms z takimi słowami kluczowymi: (żeby mnie nie posądzili o oczernianie skasuje nazwę organizatora:)) - pisownia oryginalna

- To do Ciebie usmiechnal sie dzisiaj los.Wyslij .... na 60... (0zl) i wygraj gotowke 10000zl lub nowego Citroena C4   

- Konkurs Wygrana 35.000zl! Powiadomienie! To nie zart! Dostales szanse odbioru 35.000zl!!! To proste odp ... na 7.... Odbierz 35.000zl!!

- KUMULACJA: 200.000zl w puli! Wyslij ... na 6.... (0zl). Gdy do Ciebie oddzwonimy wygrywasz pieniadze na 100%. 

-Kumulacja:Twoj numer dostal szanse wygrania 100.000zl.  Wyslij ... na 6... (0 zl) by miec szanse na odbior gotowki.   


Ceny sms.

Wiadomo ceny są różne ale czy wiesz że za odpisanie na tego typu sms możesz zapłacić aż 43 zł?! Wszystko zależy między innymi od numeru na jaki odpisujemy przy numerach zaczynających się od 7 kolejna cyfra pokazuję nam cenę netto za wysłanie sms. W przypadku numerów zaczynających się od 9 zapłacimy od 10 zł w górę - decydujące są 2 kolejne cyfry po 9 (czyli za sms na numer 935** zapłacimy 35 zł netto a więc nasze konto obciążą kwotą 43 zł brutto!). Ceny sms specjalnych trzeba sprawdzać w regulaminach operatorów - tylko tam są pewne informację. No a co z tymi sms, które wysyłamy za darmo? Czytajcie poniżej.


Regulaminy

Niestety większość ludzi nie czyta regulaminów i tego co podpisują lub na co się zgadzają a to wielki błąd. Bardzo często odpisując na sms z loterii bądź konkursu nie mamy pojęcia na co się automatycznie zgadzamy. Bo to że zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych osobowych to pewne ale to pikuś przy tym na co możemy się narazić przez pominięcie czytania. Bardzo często wysyłając sms na jedną loterię zapisujemy się na płatną subskrypcję. A więc wyrażamy zgodę na otrzymywanie przez organizatora  x wiadomości dziennie/miesięcznie a za każda taką wiadomość otrzymaną pobierają pieniądze z naszego konta! I tutaj właśnie kłaniają się sms, w których informują nas że odpisanie kosztuje 0 zł. Ale nie wspomną już że później wyślą nam x wiadomości, za które będziemy płacić jak za zboże. Wysyłać nam będą tak długo aż nie odwołamy takiej zgody, ale najpierw człowiek musi zauważyć w co się wplątał. Pewnie przy pierwszym rachunku za telefon zauważymy ale kto po miesiącu będzie pamiętał gdzie wysłał? A więc skąd teraz wiedzieć gdzie to odwołać? Jedyne wyjście rachunek szczegółowy i kombinowanie. Pamiętajmy że regulaminy są tak pisane żeby zwykły człowiek nie wiedział o co tam chodzi :) 

Ps. podczas pisania dla Was tego postu sam znalazłem 2 nieuczciwe loterie ale nazwy nie mogę podać bo będą mnie ciągać:) 

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat, wróżek sms - proszę o zostawienie komentarza z informacją a postaram się napisać kolejne wiadomości na ten temat np. tzw komisje konkursowe, losowania nagrody itp

Pozdrawiam i czytajcie regulaminy:)

Inne posty, które mogą Cię zainteresować:

2 komentarze

  1. Generalnie jest tak, że już wysłanie jednego sms-a generuje kolejne z różnych innych konkursów, często innych firm. I jeśli chodzi o te wycofanie zgody to, to jest dość czasochłonne, bo czasem trzeba podzwonić do operatora, innym razem, trzeba wyrazić to pisemnie do organizatora danego konkursu.
    Jeśli mogę dodać to chyba lepszym sposobem, przy braku czasu jest zainstalowanie m.in na smartfonach z androidem sms filter.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak tak czytam o tych numerach smsów to włos się na głowie jeży :/ Nie wiedziałam, że po numerach można sprawdzić ceny smsów...

    OdpowiedzUsuń

Jeśli już trafiłaś w mój świat, zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią na dany temat.
Jestem pewna, że masz swoje zdanie, być może zupełnie inne niż moje? - podziel się nim ze mną :).