Hej jestem Monika!
Witaj na moim blogu!
Drzemiace-Piekno - Blog Kosmetyczny

Interesują Cię Kosmetyki? Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego reklamowany jako świetny produkt działa tylko powierzchownie? Odpowiedź leży w składzie i to między innymi sprawdzam :). Ponadto znajdziesz tutaj nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków, posty makijażowe, manicure oraz perfumy, którymi uwielbiam się otaczać. Interesują mnie tylko fakty, albo coś działa, albo nie, a cena nie ma tutaj żadnego znaczenia. Nie ma drogi pomiędzy. Gotowa? Sprawdź najnowsze posty poniżej, zajrzyj do menu, wyszukaj za pomocą lupy, a jeśli masz ochotę się ze mną skontaktować w jakiejkolwiek sprawie, kliknij poniżej :)
 • Kosmetyki do makijażu
  Zobacz wszystkie posty o kosmetykach do makijażu, akcesoriach i trikach makijażowych
  ZOBACZ
 • Manicure
  Zobacz wszystkie posty o manicure hybrydowym, klasycznym, lakierach do paznokci oraz akcesoriach
  ZOBACZ
 • Kosmetyki do pielęgnacji
  Zobacz wszystkie posty i opinie o kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz ciała
  ZOBACZ
 • PERFUMY
  Zobacz wszystkie posty o perfumach, mgiełkach, świeczkach itd.
  ZOBACZ

Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Kwas Hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze. Wraz z przemijającymi latami jego ilość spada, co dobitnie widzimy m.in. poprzez zmarszczki, a ich przecież nie chce żadna z nas! :) Kwas Hialuronowy ma zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i jest popularny w gabinetach medycyny estetycznej, jednak ja dzisiaj zostanę przy tym pierwszym zastosowaniu :). Opiszę Wam, jakie są rodzaje kwasu hialuronowego, jak działa i jaki wybrać, aby działał tak, jak tego oczekujecie! :)


Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?


Obecnie kosmetyków, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy, jest na rynku bardzo dużo. Poza tym dostępny jest też jako samodzielny produkt w formie np. żelu hialuronowego. Jednak rodzai jest kilka i chcąc świadomie korzystać z tego składnika, musicie wiedzieć, jaki rodzaj kwasu hialuronowego wybrać oraz jak poszczególne rodzaje działają :). Skóra zdecydowanie Wam się za to odpłaci!

Zdecydowana większość kwasu hialuronowego, jaki spotkacie na rynku oraz np. w kosmetykach jest to kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy. Jest on najtańszy oraz najsłabiej działający. Jednak wielu producentów nie deklaruje, jakiego rodzaju kwasu użył w swoim produkcie. Warto mieć świadomość i wiedzieć, który jak działa :). Jak uniknąć sytuacji, w której kupujecie kwas hialuronowy, używacie, a jego działanie jest krótkotrwałe i dochodzicie do wniosku, że "ten kwas hialuronowy, to jednak słaby jest i nie warto go używać"?

Na początku warto wiedzieć, że kwas hialuronowy, nie jest kwasem złuszczającym np. AHA, BHA i poza samą nazwą niewiele ma z nimi wspólnego. Stosując kwas hialuronowy, nie musicie stosować ochrony przeciwsłonecznej przy pomocy filtrów UV( oczywiście warto dla stanu skóry, jednak sam kwas hialuronowy tego nie wymaga). Jest to składnik przede wszystkim nawilżający, a nie złuszczający :).

Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Jakie są rodzaje Kwasu Hialuronowego?1. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW - (High Molecular Weight - 0,85-1.8MDa)

Tworzy na powierzchni skóry warstwę zapobiegającą uciekaniu wody z wnętrza skóry. Ze względu na wielkość cząsteczek nie wnika w skórę, przez co jego działanie jest głównie powierzchowne. Wspomaga gojenie ran, zwiększa wchłanianie pozostałych składników w skórę.

2. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy LMW - (Low Molecular Weight - 100-400 kDa)

Jest w stanie wniknąć do górnych warstw skóry, intensywnie je nawilżając.

3. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy o ultra niskiej wielkości cząsteczek ULMW - (Ultra Low Molecular Weight - poniżej 10 kDa)

Ze względu na małe cząsteczki jest w stanie wniknąć do głębszych warstw skóry, trwale ją nawilżając. Codzienne oczyszczanie skóry nie jest w stanie go usunąć.

4. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy o ultra niskiej wielkości cząsteczek ULMW EKO (Ultra Low Molecular Weight – 3000–5000 Da)

Ze względu na małe cząsteczki jest w stanie wniknąć do głębszych warstw skóry, trwale ją nawilżając. Wcierany w skórę głowy stymuluje włosy do wzrostu oraz nawilża same włosy. Zwiększa penetrację składników aktywnych, wgłąb skóry, chroni naturalny kwas hialuronowy występujący w skórze przed rozkładem oraz stymuluje jego produkcję. Działa przeciwzmarszczkowo, według informacji spłyca zmarszczki oraz poprawia jędrność skóry w 4-8 tygodni stosowania. Po aplikacji zwiększone nawilżenie skóry potrafi utrzymać nawet przez 3 dni. Często stosowany w azjatyckich kosmetykach wysokiej jakości.

5. Reperujący kwas hialuronowy małocząsteczkowy o ultra niskiej wielkości cząsteczek ULMW - (Ultra Low Molecular Weight - poniżej 10 kDa)

Jest w stanie wniknąć do warstwy lipidowej skóry oraz przestrzeni międzykomórkowych. Dzięki tak głębokiej możliwości wniknięcia poza właściwościami poprzedniego kwasu jest w stanie bardzo intensywnie nawilżać skórę, utrzymać jej odpowiednie nawilżenie oraz przywrócić suchej skórze naturalną równowagę. Oczywiście wykazuje także działanie poprzednich kwasów.

6. Pro-kwas hialuronowy 3-ciej generacji

Tego typu kwas hialuronowy znalazłam tylko w dwóch miejscach oferujących surowce kosmetyczne ogólnego dostępu i przyznam Wam, że spotykam się z nim pierwszy raz. Według informacji jest to najnowsza, opatentowana forma kwasu hialuronowego. Oczywiście wykazuje także działanie poprzednich kwasów.

Jest to pro-kwas hialuronowy, czyli prekursor kwasu hialuronowego, a więc "cegiełka" potrzebna do budowy naturalnego kwasu hialuronowego w skórze. Forma ta łatwo wnika w skórę i już po 2 dniach zastosowania wpływa na zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego w skórze, zapewniając działanie ujędrniajace i wypełniające. 3-cia generacja kwasu hialuronowego ma zapewniać najsilniejsze działanie wypełniające zmarszczki jakie można uzyskać drogą nieinwazyjną, czyli bez igły (needle free).
Między poszczególnymi rodzajami kwasów hialuronowych, jak widzicie, jest znacząca różnica w działaniu. Możemy je dostać pojedynczo, jako samodzielny produkt, najczęściej w formie żelu, czyli kwas hialuronowy + woda, czasami także konserwant, który zabezpiecza przed rozwojem bakterii itp. Używane są różne konserwanty, zarówno te ostatnio kontrowersyjne, ale także konserwanty Eko. Kupić możemy także kwas hialuronowy z certyfikatem Ecocert, bez konserwantu. Występuje w formie żelu hialuronowego oraz proszku, który samemu trzeba połączyć z wodą itp.

Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Jak działa kwas hialuronowy?


Jak wiecie, mamy go naturalnie m.in. w skórze. Ma wielkie możliwości wiązania wody w skórze, co wpływa na jej jędrność oraz gładkość. Jest takim "magazynem", który nawilża skórę od wewnątrz. Z biegiem lat jego ilość w skórze spada, wraz z nim spada także nawilżenie oraz jędrność skóry, a właśnie tego nie chcemy :).

Kwas Hialuronowy ma różnorodne działanie w zależności od różnych czynników, takich jak np. wielkości cząsteczek, stężenia itd. Jego głównym działaniem jest jednak wiązanie wody i intensywne nawilżanie skóry, regeneracja oraz wzmocnienie skóry. W przypadku mniejszych rodzai wygładzanie skóry, poprawienie jędrności, ale także spłycanie zmarszczek. Poszczególne działania znajdziecie przy opisie rodzai kwasów, choć to oczywiście nie wszystkie :).

Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

Jakie kwasy dostępne są na rynku? Jaki kwas hialuronowy wybrać? Naturalnie kwas hialuronowy występuje jedynie u ludzi oraz zwierząt. Rośliny nie są w stanie go produkować. Pochodzenie może być więc biotechnologiczne bądź zwierzęce, jednak przygotowując ten wpis, przeszukałam sklepy, producentów itp. i wszędzie deklarowane jest pochodzenie biotechnologiczne :).

Istotne jest też stężenie kwasu hialuronowego i na to także należy zwrócić uwagę. Kwas Hialuronowy zarówno w postaci pojedynczej, jak i mieszanek kupić możemy w stężeniach od 1 % - 5% - większego jeszcze nie spotkałam. Oczywiście im większe, tym więcej kwasu jest w środku :).

Najefektywniejsze w stosowaniu są mieszanki kwasów np. 3 rodzai bądź też wszystkich 6, a taki też znalazłam - 50 ml kosztuje ok 50 zł :). Działają one wtedy kompleksowo, uzupełniając wzajemnie swoje działanie. Właśnie taką mieszankę chciałabym w niedługim czasie kupić i przetestować jej działanie :).

Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?


Jak stosować kwas hialuronowy?


Oczywiście kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy nie jest złym składnikiem. Wszystko zależy od tego, w jakiej roli jest użyty w kosmetyku bądź pielęgnacji skóry. Ogólnie kwas hialuronowy może być stosowany na wiele sposobów:

- jako ulepszenie kremów do twarzy, serum, kremu do rąk. Jeśli krem do twarzy trochę za słabo nawilża skórę, dodanie odrobiny kwasu tuż przed aplikacją zdecydowanie zwiększy jego działanie w tej kwestii.

- Jako serum. Mieszając z olejami przed aplikacją, stworzycie serum olejowe, które dzięki obecności kwasu hialuronowego zyska dodatkowe działanie, a także zmniejszy tłustą olejową warstwę na skórze oraz szybciej się wchłonie. Stosować je można także na nałożone wcześniej na skórę twarzy oleje.

- Jako składnik kosmetyków, które samodzielnie wykonuje się w domu. Zarówno te bardziej skomplikowane, jak i prostsze np. toniki żelowe.

Kwas Hialuronowy można stosować także samodzielnie ( zawsze na wilgotną skórę, w tej roli można użyć wody, hydrolatu bądź np. jakiegoś oleju ). Kwas hialuronowy wiąże wodę, potrzebna jest więc warstwa okluzji nałożona na kwas, bądź najlepiej pod, aby nie dawał uczucia ściągnięcia i nie pobierał jej z naskórka.

- wcierając w skórę głowy, po myciu i bez spłukiwania. W takiej roli można użyć kwasu nr. 3-6 gdyż wielkość cząsteczek pozwoli na działanie kwasu i wspomaganie wzrostu włosów.

- jako produkt pod makijaż, napinający skórę.

- jako żel regenerujący podrażnioną skórę.

- jako żel nawilżający skórę twarzy bądź całego ciała.

Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Kwas Hialuronowy - Jak stosować kwas Hialuronowy? Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?


Dla jakiej cery polecany jest kwas hialuronowy?Z kwasu Hialuronowego mogą korzystać osoby z każdym rodzajem cery. Sprawdzi się zarówno przy cerze suchej, tłustej oraz mieszanej, ale także trądzikowej, wrażliwej, naczynkowej i dojrzałej. Jest to składnik biozgodny ( przypomina swoją budową naturalnie występujący w skórze kwas hialuronowy ), nie wywołuje alergii, podrażnień oraz nie jest komadogenny ( nie zapycha )


Jak znaleźć kwas hialuronowy w składzie kosmetyku?


Szukajcie w składach INCI tych składników:
Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Disodium Acetyl Glucosamine Phosphate, C12-13 Alkyl Glyceryl Hydrolyzed Hyaluronic Acid,


Teraz już wiecie, dlaczego rodzaj użytego kwasu hialuronowego czy to w kosmetykach, czy też jako pojedynczy produkt ma aż takie znaczenie? :) Z moich obserwacji wynika, że w przypadku kosmetyków, bardzo rzadko można znaleźć informację, jaki został użyty. Domyślam się wtedy, że ten wielkocząsteczkowy, czyli najtańszy. W przeciwnym razie producent z dumą by się chwalił, choć dużo też zależy od tego, w jakiej roli został umieszczony w danej formule :). Pamiętajcie, ilość kwasu hialuronowego w skórze zaczyna spadać po 25 roku życia :P.

Korzystacie z kwasu hialuronowego w swojej pielęgnacji? Zwracałyście kiedyś uwagę na jego rodzaj, stężenie itp. ? :)

Miłego dnia!Komentarze

 1. Nie wiedziałam, że w ogóle są rodzaje kwasu hialuronowego.
  W tej chwili chyba nie mam żadnego kosmetyku z nim w składzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widzisz są :). Od tego jaki użyjesz zależy to, jakie efekty uzyskasz :)

   Usuń
 2. Nie wiedziałam, że jest aż tyle rodzajów! Myślałam, że jest jeden :D Ja miałam z Ava jakiś kwas o ile pamiętam, fajny był :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie używam takiego kwasu i raczej nie planuję tego robić w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kwasu hialuronowego nie używałam i nie mam zamiaru ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię kwas hialuronowy. Patrząc na właściwości kwasu pod kątem wielkości cząsteczek, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być kwas z mieszanymi wielkościami;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest przede wszystkim najefektywniejszy, uzupełniają swoje działanie. Na taki właśnie teraz będę polowała :P

   Usuń
  2. Ja kocham potrójny z ZSK, polecam od serca <3

   Usuń
 6. Nie miałam pojęcia, że jest aż tyle rodzajów kwasu hialuronowego. :o

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post stworzyłaś i wiele przydatnych informacji w nim zawarłaś :) Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jest tyle rodzajów kwasu hialuronowego. Wiem jedynie, że moja skóra lubi kosmetyki, które mają go w składzie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :). Wiele osób nie zwraca na to uwagi, a to ważna kwestia w przypadku działania i efektów, jakie uzyskamy :P

   Usuń
 8. Chętnie sięgam po kwas hialuronowy - taka pomoc w nawilżaniu skóry.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja idę na łatwiznę i wolę gotowe kosmetyki z tym składnikiem. Nigdy nie myślałem, że może być tyle rodzajów kwasu hialuronowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też często tak robię i lubię np. serum hialuronowe, choć warto wiedzieć, po który sięgnąć, aby najlepiej działał :)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. A jakiego aktualnie używasz? :) Zwracałaś uwagę przy wyborze na rodzaj?

   Usuń
  2. z mazidel 3 rodzaje czastek

   Usuń
 11. Nie stosowalam nigdy ale może zacznę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ojej! Ale dużo tych rodzai kwasów. Ja używałam tylko jeden kosmetyk z kwasem AHA i był to krem na noc od Yasumi. Powiem szczerze, że zaskoczyłam się efektami. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwas Hialuronowy ma niewiele wspólnego z kwasami AHA i zupełnie inne działanie :)

   Usuń
 13. Już się o nim naczytałam wiele, teraz muszę sobie w końcu kupić :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Super ciekawostki :) ja stosuję krem do twarzy z kwasem hialuronowym i bardzo go sobie cenię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. kwas hialuronowy stosuję zawsze w połączeniu z ulubionymi olejami, tylko taka konfiguracja u mnie najlepiej się sprawdza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mieszasz je zawsze na bieżąco? Dla mnie jest to jedno z fajniejszych połączeń i możliwości wykorzystania kwasu :)

   Usuń
 16. Bardzo ciekawy post! :) Ja do tej pory używałam kosmetyków z kwasem hialuronowym w składzie, ale nie znałam szczegółów i teraz myślę, że zakupię sobie sam kwas hialuronowy do mieszania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się bardzo, że choć trochę się dowiedziałaś :). Teraz dużo łatwiej uzyskać świetne efekty, stosując ten składnik :)

   Usuń
 17. ja mimo wszystko nadal nie jestem przekonana do kwasów ;) ale to bardziej dlatego, że sama nie byłabym w stanie ich używać ;D:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu? Kwas Hialuronowy, poza nazwą niewiele ma wspólnego z kwasami i bez problemu stosuje się go w domu :)

   Usuń
 18. Ja jeszcze nigdy nie używałam kwasu hialuronowego.

  OdpowiedzUsuń
 19. uwielbiam kwas hialuronowy zarówno w zabiegach jaki w codziennej pielęgnacji

  OdpowiedzUsuń
 20. Wow! Nie wiedziałam, że jest tyle rodzai kwasów!

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawe, nie używałam jezszcze kosmetyków z kwasem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś się zdecydujesz, skóra z pewnością na tym nie straci :)

   Usuń
 22. Lubię kwas hialuronowy, miałam go nawet w swoim sklepie ;p głównie dodawałam go do kremików by podkręcić ich działanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak czasami robię, bądź mieszam z olejami, nie zawsze lubię, jak długo się wchłaniają i tłuszczą :P

   Usuń
 23. Miałam kiedyś kwas hialuronowy 1% z Biocosmetics i byłam zadowolona ;) Nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów tego kwasu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo osób nie wie, dlatego pomyślałam, że taki post będzie fajny :P

   Usuń
 24. Kocham kwas hialuronowy :) działa cuda na kazdej skórze

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo ciekawe informacje na tu podajesz:-) Jestem dość leniwa , kupuję tylko gotowe produkty z kwasem hialuronowym...

  OdpowiedzUsuń
 26. Kwas hialuronowy jest dobry dla skóry

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja chyba nie miałam czystego kwasu hialuronowego, czesto natomiast siegam po produkty z nim w składzie. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. SAmego kwasu nie stosowałam ale kosmetyki: sera, kremy maseczki i owszem;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Uwielbiam kwas hialuronowy, ale nie mialam pojecia ze jest go az tyle rodzajow :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo ciekawy wpis. Będę do niego wracać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli już trafiłaś w mój świat, zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią na dany temat.
Jestem pewna, że masz swoje zdanie, być może zupełnie inne niż moje? - podziel się nim ze mną :).
Mój blog to nie darmowa tablica ogłoszeń, jeśli nie widzisz swojego komentarz, a zawierał on link to, prawdopodobnie trafił do spamu.