Hej jestem Monika!
Witaj na moim blogu!
Drzemiace-Piekno - Blog Kosmetyczny

Interesują Cię Kosmetyki? Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego reklamowany jako świetny produkt działa tylko powierzchownie? Odpowiedź leży w składzie i to między innymi sprawdzam :). Ponadto znajdziesz tutaj nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków, posty makijażowe, manicure oraz perfumy, którymi uwielbiam się otaczać. Interesują mnie tylko fakty, albo coś działa, albo nie, a cena nie ma tutaj żadnego znaczenia. Nie ma drogi pomiędzy. Gotowa? Sprawdź najnowsze posty poniżej, zajrzyj do menu, wyszukaj za pomocą lupy, a jeśli masz ochotę się ze mną skontaktować w jakiejkolwiek sprawie, kliknij poniżej :)
  • Kosmetyki do makijażu
    Zobacz wszystkie posty o kosmetykach do makijażu, akcesoriach i trikach makijażowych
    ZOBACZ
  • Manicure
    Zobacz wszystkie posty o manicure hybrydowym, klasycznym, lakierach do paznokci oraz akcesoriach
    ZOBACZ
  • Kosmetyki do pielęgnacji
    Zobacz wszystkie posty i opinie o kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz ciała
    ZOBACZ
  • PERFUMY
    Zobacz wszystkie posty o perfumach, mgiełkach, świeczkach itd.
    ZOBACZ

Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.

Ogrom minerałów, oczyszczanie i wygładzanie skóry oraz świetny wpływ na jej stan. To wszystko i wiele więcej są w stanie nam dać glinki kosmetyczne. Zastanawiacie się jak stosować glinki? Jak działają i jaki rodzaj wybrać? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części. Dajcie im szansę i uniknijcie najczęściej popełnianych błędów w stosowaniu glinek :).


Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.


Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.


Naturalna pielęgnacja skóry jest doceniana przez coraz szersze grono kobiet. Między wieloma dostępnymi kosmetykami naturalnymi warto w swojej pielęgnacji stosować także surowce kosmetyczne. To naprawdę jest proste, a efekty dostrzeże każda z Was! :) W lutym przedstawiłam Wam Hydrolaty, które bardzo doceniam, a dzisiaj czas na Glinki kosmetyczne, które stosuję od kilku lat i uważam je, za jedne z lepszych półproduktów kosmetycznych :). 

Czym jest glinka kosmetyczna? Jakie są typy glinek?


Glinka jest w zasadzie sproszkowaną skałą osadową, która powstała na przestrzeni setek lat. Od głębokości wydobycia, zależy ich czystość, ale też trochę wzrasta cena, gdyż koszty są większe. Wydobyte skały suszy się (tradycyjnie naturalnie na słońcu), a następnie mieli na bardzo drobny, aksamitny proszek. Ich barwa zależy od zawartości poszczególnych minerałów ( np. czerwona ma dużo żelaza ), a skład i właściwości zależą od pochodzenia. Większość glinek wydobywa się w różnych miejscach na świecie, a więc glinki, nawet tego samego rodzaju mogą się różnić składem mineralnym :). 

Ważną informacją dla każdej osoby, nie tylko tej stosującej glinki w surowej postaci, ale także dla osób wybierających kosmetyki na bazie glinki jest to, jakiego typu glinka została użyta. 

Typy Glinek:
❤ Montmorylonit
❤ Illit
❤ Kaolin

Który typ glinki wybrać i która jest najlepsza? To już powinna być indywidualna ocena każdej z Was :). Poszczególne rodzaje glinek różnią się siłą działania absorbującego toksyny, sebum oraz zanieczyszczenia, czyli zdolnością oczyszczania skóry. Najlepszy w tej roli jest Montmorylonit i tego typu glinki najlepiej oczyszczają skórę. Drugim typem jest Illit, a najsłabszy Kaolin :).

Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.
Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.


Jak działają glinki? Właściwości glinek kosmetycznych


Glinki są w stanie dać naszej skórze wiele dobrego. Jednak pamiętajcie, że dużo zależy od tego, jaką glinkę zastosujecie oraz czy nie popełnicie błędów, o których wspomnę w dalszej części :)

❤ Delikatnie złuszcza oraz wygładza skórę
❤ Poprawia koloryt skóry
❤ Działa oczyszczająco ( siła zależy od typu glinki )
❤ Działa gojąco oraz łagodząco
❤ Mineralizuje - zawierają dużą ilość minerałów ( w zależności od pochodzenia oraz barwy zawartość poszczególnych składników jest różna )
❤ Zwęża oraz oczyszcza pory
❤ Wchłania nadmiar sebum
❤ Oczyszcza z toksyn oraz innych zanieczyszczeń
❤ Czyste glinki są hipoalergiczne - nie uczulają nawet alergików ( wyjątkiem może być glinka niebieska, która swoją barwę zawdzięcza obecności alg i to one właśnie mogą uczulać )
❤ Peelingujące - niektóre glinką są trochę grubiej zmielone, wykonanie więc masażu po aplikacji w formie maski będzie więc miało działanie peelingujące :).

Jak aplikować glinkę?


Stosowanie glinek jest naprawdę bardzo proste :). W wielu przypadkach ograniczy się jedynie do wymieszania i aplikacji. Sposób aplikacji zależy od miejsca, w którym chcemy ją użyć. Warto jednak pamiętać o podstawach, które się nie zmieniają. Glinki najlepiej mieszać z letnią wodą, zbyt ciepła, może na nie wpływać niekorzystnie i ciężko się je wtedy rozrabia. Analogicznie jest z zimną wodą :). Zawsze należy stosować na oczyszczoną skórę / włosy itd.

Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.
Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.

Zastosowanie glinek - Jak stosować glinki?


Stosowanie glinek jest naprawdę bardzo proste :). W wielu przypadkach ograniczy się jedynie do wymieszania i aplikacji.

❤ Maseczki do twarzy - to podstawowe i najbardziej znane wszystkim zastosowanie glinek kosmetycznych. Mieszamy z wodą do konsystencji śmietany, aplikujemy na ok 25 minut po czym zmywamy. Nie dajemy jej zaschnąć ( dlaczego to ważne, przeczytaj w dalszej części ). Chcąc wzbogacić działanie maseczki, wodę można zastąpić ulubionym hydrolatem. Dodatek żelu hialuronowego poza swoimi właściwościami sprawi, że glinka wolniej będzie zasychała. Do maseczek z glinki można też dodawać różnego rodzaju oleje kosmetyczne, które macie akurat pod ręką.

❤ Oczyszczanie skóry - po ten sposób sięgam częściej niż po typowe maseczki do twarzy. Rozrabiam wodnistą glinkę i zwyczajnie myję nią twarz, tak jak sklepowym żelem :). Jest to skuteczny i fajny sposób, który świetnie oczyszcza skórę.

❤ Maseczka na ciało - świetnie się sprawdzi jako element zabiegów Body Wrap

❤ Składnik kosmetyków - glinka jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Ponadto może być użyta jako samodzielny produkt np. szampon. Rozrobienie wodnistej glinki może nam go zastąpić, jednak po użyciu koniecznie sięgnijcie po maskę. Włosy będą lekko szorstkie. Świetnie się sprawdzi jako pasta do zębów, próbowałam i powiem Wam, że naprawdę w tej roli jest ok, choć trochę brudzi otoczenie :P.

❤ Wewnętrznie i zewnętrznie - stosowane roztwory z glinką pomogą m.in. oczyścić organizm (glinka działa jak naturalny antybiotyk), w wyleczeniu anginy, początków przeziębienia, niestrawności. Glinkę stosuję się też jako miejscowe okłady ( Kataplazmy ), na bolące miejsca, zapalenie ucha itp.*
*( Jej stosowanie ma też przeciwskazania, i takie zastosowanie umieszczam tutaj tylko informacyjnie, nigdy nie stosowałam jej w ten sposób, ani nie mam wiedzy na temat takiego stosowania - jeśli interesuje Was ten temat, informacji szukajcie w fachowych źródłach )

Rodzaje glinek


Rodzai glinek jest całkiem sporo, najczęściej nazwy opisuje się kolorem oraz/lub pochodzeniem. Najpopularniejsze są glinki Francuskie, Rosyjskie oraz Brazylijskie, ale mamy też m.in. glinki z Maroko, USA. Jednakowe rodzaje glinki, ze względu na region wydobycia różnią się delikatnie ilością składników mineralnych np. zielona glinka Francuska może się różnić od Zielonej glinki Brazylijskiej, nieznacznie, ale jednak tak jest.


Rodzaj Glinki
Polecane dla cery
Wybrane działanie
Glinka Biała (Kaolin) Francja
delikatna, wrażliwa, sucha i dojrzała
Jest jedną z najdelikatniejszy glinek na tyle, że bywa stosowana w pudrach dla niemowląt.
Glinka biała (Montmorillonite) Francja
wrażliwa, sucha, naczynkowa.
Mocniejsza wersja Glinki białej (Kaolin) choć nadal jest to jedna z delikatniej działających glinek.
Glinka biało-różowa (Montmorillonite) Francja
Tłusta, mieszana, trądzikowa, zanieczyszczona
Najsilniej odtłuszczająca glinka, działa matująco, redukuje nadmiar sebum
Glinka Brązowa (Illite) Francja
Każdy typ skóry
Delikatna o dodatkowym działaniu odżywiającym skórę
Glinka niebieska ( Kaolin)
Sucha, delikatna, wrażliwa
Poprawia koloryt, łagodzi, regeneruje,
Glinka Czerwona (Illite) Francja
Sucha, mieszana, tłusta, z trądzikiem różowatym, zmęczona, poszarzała
Delikatnie oczyszcza, obkurcza naczynia krwionośne, poprawia koloryt skóry
Glinka czerwona (Montmorillonite)
tłusta, mieszana.
Mocniejsza wersja czerwonej glinki (Illite)
Glinka różowa (Montmorillonite)
Tłusta, mieszana, zanieczyszczona
Połączenie glinki biało-różowej z czerwoną. Mocno oczyszczająca, pomaga redukować wypryski, działa dezynfekująco oraz gojąco
Glinka Brazylijska Pomarańczowa
Sucha, wrażliwa
Bardzo delikatna glinka
Glinka zielona (Illite)
Każdy typ skóry
Delikatna wersja zielonej glinki,
Glinka zielona (Montmorillonite)
Mieszana, tłusta, trądzikowa z wypryskami, zmęczona, zwiotczała.
oczyszczające, ściągające, antybakteryjne, ujędrniające, polepszające krążenie, trwale poprawia kondycję skóry z niedoskonałościami.
Glinka zielono-niebieska (Montmorillonite)
Tłusta, mieszana, trądzikowa, zanieczyszczona
Połączenie glinki niebieskiej oraz zielonej, wykazuje mocniejsze działanie oczyszczające oraz odtłuszczające niż zielona glinka (Illite)
Glinka Brazylijska Fioletowa
Każdy typ cery.
Oczyszczające, łagodzące
Glinka żółta (Illite) Francja
Sucha, mieszana, tłusta, poszarzała, zmęczona, dojrzała, wrażliwa
Działanie zbliżone do glinki czerwonej, zawiera dużo żelaza oraz krzemionki
Glinka Brazylijska Złota
Tłusta, trądzikowa
Wzmacnia oraz uelastycznia skórę
Glinka Multani Mitti (Fuller's Earth)
Tłusta, trądzikowa, zanieczyszczona z zaskórnikami, poszarzała
Głęboko oczyszczająca, jest to glinka wybielająca / rozjaśniająca. Jako jedyna glinka jest w stanie rozjaśniać miejscowe zmiany skórne np. potrądzikowe
Glinka Brazylijska Czarna

ujędrniające i rewitalizujące zwiotczałą, starzejącą się skórę. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne
Glinka Bentonitowa (Montmorillonite)

Jedna z najlepiej i dogłębniej oczyszczających skórę glinek.
Glinka marokańska Ghassoul
Tłusta, mieszana, trądzikowa,
Redukuje nadmiar sebum, łagodzi, wygładza, dogłębnie oczyszcza skórę, matuje.

Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.
Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.

Najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu glinek


Kupiłyście glinkę, nałożyłyście na twarz, a efektów brak, bądź są zupełnie inne niż te, których się spodziewałyście i o których czytałyście w internecie? A może popełniłyście któryś z tych błędów?

❤ Czy pozwolić glince zaschnąć? Zdecydowanie nie i jest to błąd, który spotykam najczęściej. Glinka działa, gdy jest mokra, wtedy jest aktywna i wpływa na naszą skórę. W momencie, w którym pozwalamy jej zaschnąć, sprawiamy, że jest kompletnie bezużyteczna, aby temu zapobiec, należy co jakiś czas, spryskać ją wodą bądź hydrolatem. Jeśli doprowadzicie do zaschnięcia glinki bardzo prawdopodobne, że uzyskacie zupełnie odwrotny efekt od oczekiwanego. Sucha glinka pochłania m.in. tłuszcz, sebum, ale także wodę, jeśli nie dostarczymy jej z zewnątrz, weźmie ją ze skóry. Efekt ściągniętej, często wysuszonej skóry gwarantowany, a cały zabieg, zamiast pomóc, staje się bezcelowy, bądź szkodzi. 

❤ Metal a glinka, czyli czym i jak mieszać glinkę? Glinka jest naładowana ujemnymi ładunkami, dlatego tak dobrze działa na naszą skórę. W kontakcie z metalem traci większość, bądź całość swoich właściwości. Do jej rozrabiania, mieszania oraz aplikacji nie używamy więc metalowych narzędzi. Zamiast tego, wybieramy plastikowe, drewniane, szklane, czy ceramiczne przedmioty :). 

❤ Cena glinki. Zbytnia próba oszczędności może obrócić się przeciwko nam i nie warto nadmiernie oszczędzać na tym produkcie. Glinki kosmetyczne są i tak stosunkowo tanimi surowcami, warto więc kupić je z zaufanego źródła. Czyste glinki, dobrej jakości z certyfikatem kosztują średnio 8-15 zł / 100 g nie jest to więc dużo. Nie warto więc szukać jak najtańszych ofert, te glinki mogą być zanieczyszczone i efektów brak, a może i zaszkodzi? :)

Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.
Rodzaje Glinek Kosmetycznych - Jak działają glinki, jak stosować glinki oraz najczęściej popełniane błędy.

Przeczytaj też o :

Dlaczego warto stosować glinki?


Są to świetne, tanie i bardzo szybkie w przygotowaniu składniki. Mają wszechstronne działanie, a ich modyfikacja w zasadzie zależy tylko i wyłącznie od nas i od tego, co akurat mamy pod ręką. Nie zawierają zbędnych składników, nie uczulają, a regularnie stosowane mają genialny wpływ na skórę :).

Stosujecie glinki w swojej pielęgnacji, jakie lubicie najbardziej? :)

Miłego dnia!

Komentarze

  1. Bardzo fajna ściąga z glinek! Kilka lat temu regularnie sięgałam po czyste glinki, a ostatnio trochę się rozleniwiłam i wybieram gotowe maski. Muszę koniecznie wrócić do samodzielnego kręcenia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba umiejętnie dobrać odpowiednią glinkę pod siebie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Glinki to u mnie niezawodny sposób na pielęgnację cery. Z przyjemnością przypomniałam sobie ich właściwości na nowo.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam w planach rozpoczęcie stosowania glinek, także tą wiedzą mi się przyda 😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak raz użyjesz glinki będziesz zachwycona na zawsze:)

      Usuń
  5. Fajny przegląd, ja wzięłam z nimi rozwód, a teraz wracam z podkulonym ogonem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja w glinkach jestem zakochana, działają cuda :D

    OdpowiedzUsuń
  7. moją ulubioną jest delikatna białą glinka

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam glinki. Kolor nie robi mi wielkiego znaczenia - każda daje u mnie dobre efekty :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Najczęściej to u mnie chyba kaolin był, choć raz miałam tą marokańską- a to pioruńsko mocne było!

    OdpowiedzUsuń
  10. kiedyś w pytanie na śniadanie albo dzien dobry tvn jakaś "mądra" kobietka mówiła, że nakładamy glinkę i czekamy aż wyschnie :D na sama myśl mnie zabolała i zaswędziała cała twarz :D. Lubię glinki, takie które samemu sie robi, bo o wiele łatwiej je zmyć, a gotowe mieszanki często "ciągną się" po twarzy. Poza tym fajnie ściągają i oczyszczają skórę. Mieszam je pędzelkiem lub bambusową łyżeczką, ale nie wiedziałam, że metal im "szkodzi".

    OdpowiedzUsuń
  11. Te zasychanie glinek strasznie mnie denerwuje. W sensie jak ktos pisze żeby zostawić by wyschła. Nigdy tego nie robię . Uwielbiam glinki ale jeszcze nie probowalam użyć ich np z hialuronem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Glinki darzę ogromną sympatią- nic tak nie działa na moją skórę jak właśnie one. Przyznaję jednak że popełniałam błąd- mieszałam srebrną łyżeczką... będę o tym pamiętać na przyszłość!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawy post, przyda się na pewno :-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Swietny przewodnik po glinkach, u mnie idealnie sprawdza sie rozowa :D

    OdpowiedzUsuń
  15. Kocham glinki, biała moja naj :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo lubię glinki, teraz aktualnie jestem w trakcie używania czarnej i zielonej :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Niestety nie lubię maseczek czy glinek, które zasychają na twarzy...próbowałam, ale to zupełnie nie dla mnie, a szkoda, bo tyle w nich dobrego ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. Myślałam, że dużo wiem o glinkach a tu proszę coś nowego się dowiedziałam :D Dziękuję, świetny wpis !

    OdpowiedzUsuń
  19. Moja ulubiona to chyba zielona od Nacomi :3 Idealnie oczyszcza twarz :D

    OdpowiedzUsuń
  20. Jestem wielką fanką glinek, uwielbiam te od Nacomi :D

    OdpowiedzUsuń
  21. ja już się orientuje co do glinek i jak działają :) uwielbiam właśnie maseczki z nimi bo najlepiej na mnie działają!

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo obszerny i wartościowy wpis poczyniłaś! Uwielbiam glinki, szczególnie zieloną, ale używam je wyłącznie jako maseczki do twarzy;)

    OdpowiedzUsuń
  23. Świetny post Ci wyszedł, z mnóstwem istotnych informacji! Zapisuję sobie w zakładkach.
    Jeśli chodzi o glinki - uwielbiam po nie sięgać. teraz odkrywam dobo niebieskiej.

    OdpowiedzUsuń
  24. Stosuje glinki w pielęgnacji. Najczęściej w formie maseczki. Chętnie sięgam po białą, ponieważ mam cerę dosyć wrażliwą i naczynkową, a czasami stosuje też różową gdy na twarzy pojawią się wypryski. Z chęcią wypróbuje jeszcze innych rodzajów :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ja lubię maseczki z glinką, bardzo fajnie oczyszczają moją twarz :)

    OdpowiedzUsuń
  26. ja do maseczki z glinki nakładam też płatki pod oczy Efektimy które fantastycznie nawilżają i odżywiają skórę. po takim zabiegu twarz mam w fantastycznej kondycji

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli już trafiłaś w mój świat, zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią na dany temat.
Jestem pewna, że masz swoje zdanie, być może zupełnie inne niż moje? - podziel się nim ze mną :).
Mój blog to nie darmowa tablica ogłoszeń, jeśli nie widzisz swojego komentarz, a zawierał on link to, prawdopodobnie trafił do spamu.